Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 518/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Dorota Chobian Sędzia NSA Jarzy Sulimierski (spr.) Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 5 maja 2009 r. sygn. akt III SA/Wr 638/08 w sprawie ze skargi M.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od M.Z. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 5 maja 2009 r., sygn. akt III SA/Wr 638/08 oddalił skargę M.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd stwierdził, że M.Z. (skarżący) w dniu 5 grudnia 2005 r. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu zakupiony od szwajcarskiej firmy samochód osobowy marki Ford Mondeo 2,5 V, rok produkcji 1997. Zadeklarował wartość celną pojazdu w wysokości 100 CHF, zgodnie z dołączoną do zgłoszenia umową sprzedaży z dnia 2 grudnia 2005 r., oraz preferencyjną stawkę celną 0% przewidzianą dla towarów pochodzących ze Wspólnoty lub z krajów korzystających.
W wyniku podjętych czynności za pośrednictwem Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej Ministerstwa Finansów szwajcarska administracja celne powiadomiła pismem z dnia 1 czerwca 2006 r. o eksporterach używanych pojazdów samochodowych, którzy bądź nieistnieją, bądź nie dali się odnaleźć. Wśród takich podmiotów znalazła się firma A. od której rzekomo kupiony był sporny pojazd. W skutek powyższego Naczelnik Urzędu Celnego w W. wszczął postępowanie celne i podatkowe, wzywając do przedłożenia stosownych dokumentów w tej sprawie oraz zlecił biegłemu z zakresu techniki samochodowej wykonanie opinii dotyczącej ustalenia wartości rynkowej sprowadzonego pojazdu na dzień dopuszczenia go do obrotu na polskim obszarze celnym. Opinią z dnia 4 marca 2008 r. biegły określił wartość pojazdu na kwotę 14 310,00 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty