13.10.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 października 2010 r., sygn. I GSK 950/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 30 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. T. J. Spółki jawnej z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 19 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1138/08 w sprawie ze skargi T. T. J. Spółki jawnej z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. akt I SA/Po 1138/08, oddalił skargę T. T. i J. Spółki jawnej na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] czerwca 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące od stycznia do maja 2003 r.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...] lutego 2008 r., na podstawie art. 21 § 1 pkt 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: Ordynacja podatkowa), art. 34 ust. 1, art. 35 ust. 1 pkt 3, art. 36 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej: ustawa o podatku od towarów i usług), oraz § 1 pkt 2, § 3, § 5 pkt 1, § 12 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269 ze zm., dalej: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r.), określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do maja 2003 r. w wysokości 591.222,00 zł. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że postępowanie kontrolne w skarżącej spółce, zajmującej się hurtową i detaliczną sprzedażą paliw stałych, ciekłych i gazowych, wykazało, że Spółka nie zgłosiła obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym sprzedawanego niezgodnie z przeznaczeniem oleju opalowego na rzecz firm "I." Sp. z o.o. oraz "F." Ł. P. Ustalono, iż wystawione faktury sprzedaży oraz oświadczenia były nierzetelne, gdyż nie dokumentowały faktycznego przebiegu transakcji. Firmy, ustalone jako nabywcy paliw, nie prowadziły faktycznie żadnej działalności gospodarczej, nie posiadały majątku niezbędnego do handlu paliwami, nie miały koncesji na obrót paliwami i nie prowadziły żadnej ewidencji podatkowej, a zarejestrowane zostały w celu przyjmowania fikcyjnych faktur zakupu oleju opałowego i wystawiania fikcyjnych oświadczeń o jego przeznaczeniu. Ustalono, że w miesiącach od stycznia do maja 2003 r. spółka wystawiała na rzecz wymienionych firm faktury sprzedaży oleju opałowego, którego dalej wskazane firmy nie zbywały. Fikcyjne okazały się również oświadczenia o przeznaczeniu zakupionego od spółki oleju opałowego na cele grzewcze. Stwierdzono, że czynności udokumentowane zakwestionowanymi fakturami nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu, a oświadczenia składane w imieniu tych firm nie są wiarygodne. Ponadto oświadczenia w imieniu "F. S." Ł. P. były podpisywane przez nieupoważnioną osobę, tj. P. R.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne