30.09.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 września 2010 r., sygn. II GSK 793/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 30 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "O. B. J. W. Z." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 listopada 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 1313/05 w sprawie ze skargi "O. B. J. W. Z." Spółki z o.o. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 listopada 2005r. sygn. akt VI SA/Wa 1313/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę O. B. J. W. Z. Spółki z o.o. w W. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego słownego Z.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.

W dniu [...] czerwca 2003 r. do Urzędu Patentowego RP (data nadania [...] maja 2003 r.) wpłynął wniosek Z. B. i A. Z. im. F. S. z K. o unieważnienie znaku towarowego słownego Z., [...], zarejestrowanego na rzecz O. B. J. W. Z. Sp. z o.o. w W., przeznaczonego do oznaczania usług w klasach 35, 41 i 42. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że rejestracja spornego znaku powoduje ograniczenia możliwości swobodnego używania i ochrony oznaczeń podobnych zawierających słowo "z.", jako znaków towarowych i jako nazwy firmy wnioskodawcy. Sytuacja ta prowadzi do powstania konfuzji u przeciętnego odbiorcy i pozostaje w kolizji ze słownym znakiem [...] i ze znakiem słowno-graficznym [...], do których uprawniony jest wnioskodawca. Znak sporny jest znakiem słownym, a wnioskodawca uważa, że posiada co najmniej takie samo prawo do używania w swojej działalności takiego oznaczenia. Podkreślił, że Z. jako oznaczenie funkcjonuje w obrocie od roku 1966 i jest to skrót od nazwy Z. T. O. M. i od tego czasu jest nieprzerwanie znakiem firmowym wnioskodawcy. Wskazał również na podobieństwo i powiązanie rodzajowe usług zgłoszonych do oznaczania spornym znakiem przez uprawnioną spółkę Z. z W. oraz usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wnioskodawcy Z. z K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne