21.07.2010 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. II GSK 705/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Sędziowie Jan Bała NSA Zofia Borowicz Protokolant Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wójta Gminy L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 12 maja 2009 r. sygn. akt III SA/Łd 74/09 w sprawie ze skargi D. R. - P. H.-U. "H." na zarządzenie Wójta Gminy L. z dnia [...] stycznia 2003 r. nr [...] w przedmiocie zarządzenia o powołaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 maja 2009 r. o sygn. akt III SA/Łd 74/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł., po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. R. na zarządzenie Wójta Gminy L. z dnia [...] stycznia 2003 r., nr [...], w przedmiocie wniosku o uchylenie zarządzenia w przedmiocie powołania Gminnej Komisji Problemów Alkoholowych, stwierdził, że zaskarżone zarządzenie wydane zostało z naruszeniem prawa. Ponadto Sąd zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 557 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji uwzględnił następujący stan sprawy. Zarządzeniem z dnia 8 stycznia 2003 r., nr [...], Wójt Gminy L. na podstawie art. 41 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 1231 ze zm., dalej: ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) powołał Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W treści zarządzenia wskazano z imienia i nazwiska członków Komisji. Zarządzeniem z dnia [...] października, nr [...], uzupełniono skład osobowy Komisji o jednego członka.

Pismem z dnia [...] czerwca 2006 r. D. R. wezwał Wójta Gminy L. do usunięcia naruszenia prawa powstałego w związku z wydaniem zarządzenia z dnia [...] stycznia 2003 r. Wskazał, że w skład komisji powinny wchodzić osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Osoby wymienione w zarządzeniu w chwili powołania nie posiadały zaś takiego przeszkolenia. W omawianym wezwaniu zarzucono również, że wchodzi w skład komisji jako jej przewodniczący, a jednocześnie do kompetencji wójta należy wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu, do czego konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii tej właśnie komisji. Strona wskazała, że w związku z posiadaniem zezwolenia na sprzedaż alkoholu i koniecznością ubiegania się o takie zezwolenie w przyszłości jej interes prawny jest uzasadniony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty