Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 714/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. K. - F. H. "A." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 25 sierpnia 2009 r. sygn. akt I SA/Go 183/09 w sprawie ze skargi T. K. - F. H. "A." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług po wznowieniu postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. K. - F. H. "A." na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2009 r. o sygn. akt I SA/Go 183/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. oddalił skargę T. K. F. H. "A." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług po wznowieniu postępowania.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.
Działająca z upoważnienia skarżącego A. C. C. H. W. S.A. O/S. dokonała w dniu [...] czerwca 2003 r. zgłoszenia celnego do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym w ramach procedury uproszczonej towaru w postaci odzieży. W dniu [...] lipca 2003 r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] dokonano zgłoszenia celnego uzupełniającego. Na podstawie świadectwa pochodzenia nr [...] z dnia [...] czerwca 2003 r. i nr [...] z dnia [...] maja 200 r. zadeklarowano stawkę celną konwencyjną 18%.
Naczelnik Urzędu Celnego w Ś. decyzją z dnia [...] listopada 2003 r. uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego i należnego podatku VAT. Działając zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z § 20a ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia (Dz. U. Nr 130, poz. 851 ze zm.) przekazał świadectwo pochodzenia do weryfikacji organowi wystawiającemu ten dokument, w celu sprawdzenia jego autentyczności oraz prawidłowości danych w nim zawartych. Pismem z dnia 6 lutego 2004 r. Wiceprzewodniczący Chińskiej Rady Wspierania Handlu Zagranicznego Wydział Xiamen poinformował, że świadectwa pochodzenia załączone do przedmiotowego zgłoszenia celnego, zostały sfałszowane. Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Celnego w Ś. wznowił postępowanie, a następnie decyzją z dnia [...] kwietnia 2005 r. uchylił swoje poprzednie rozstrzygnięcie w części zastosowanej stawki celnej oraz ponownie dokonał określenia kwoty długu celnego i należnego podatku od towarów i usług za sprowadzony towar. Dyrektor Izby Celnej w R., po rozpatrzeniu zarzutów odwołania, decyzją z dnia [...] września 2005 r. utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty