04.11.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II GSK 619/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. W. T. Spółki z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 lutego 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2135/08 w sprawie ze skargi A. W. T. Spółki z o.o w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 lutego 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2135/08, wydanym w sprawie ze skargi Agencji Wydawniczej T. Sp. z o.o. z siedzibą w Cz. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy, oddalono skargę.

Sąd ustalił następujący stan sprawy:

Decyzją Urzędu Patentowego z dnia [...] marca 2003 r. zarejestrowano z pierwszeństwem od 11 września 1998 r. na rzecz Oficyny Wydawniczej P. M. R. O. z siedzibą w M., zwanego dalej "uprawnionym", znak towarowy "1000 Jolek" R- 142003 przeznaczony do oznaczania m.in. czasopism, broszur, krzyżówek, periodyków (klasa 16). Informacja o udzieleniu prawa ochronnego na powyższy znak została opublikowana w Wiadomościach Urzędu Patentowego w dniu 30 czerwca 2003 r.

Od powyższej decyzji w dniu [...] listopada 2003 r. Agencja Wydawnicza T. sp. z o.o. z siedzibą w C., zwana dalej "skarżącą", wniosła sprzeciw, w którym po ostatecznym sprecyzowaniu zarzuciła udzielenie prawa ochronnego na powyższy znak z naruszeniem art. 8 pkt 1 i art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej dalej "u.z.t." Stosownie do art. 8 pkt 1 powołanej ustawy niedopuszczalna jest rejestracja znaku, który jest sprzeczny z obowiązującym prawem lub zasadami współżycia społecznego. Zgodnie zaś z art. 9 ust. 1 pkt 1 u.z.t. niedopuszczalna jest rejestracja znaku dla towarów tego samego rodzaju, jeżeli jest podobny w takim stopniu do znaku towarowego zarejestrowanego na rzecz innego przedsiębiorstwa, że w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego mógłby wprowadzać w błąd odbiorców co do pochodzenia towarów. Wobec uznania przez uprawnioną ze znaku sprzeciwu za bezzasadny, sprawa została skierowana do rozpatrzenia w trybie postępowania spornego. Według skarżącej, zarzucającej naruszenie przez sporną rejestrację art. 9 ust. 1 pkt 1 u.z.t., znak towarowy "1000 Jolek" jest podobny do serii wydawniczej czasopism krzyżówkowych, w skład której wchodzą czasopisma oznaczone za pomocą wyeksponowanej cyfry w połączeniu ze słowem "panoramicznych", tj. znaki: 100 PANORAMICZNYCH o nr R- 109471, 200 PANORAMICZNYCH o nr R105389, czy 1000 PANORAMICZNYCH o nr R- 126399. Sporny znak powiela element dystynktywny tych oznaczeń w postaci elementu liczbowego. Po pominięciu w tym znaku słowa "Jolki" pozostaje biała cyfra na czerwonym tle. Wówczas przeciętny odbiorca będzie identyfikował przedmiotowy znak ze znaną od wielu lat serią wydawnictw skarżącej. Jak wskazała jest liderem na rynku czasopism krzyżówkowych, wprowadzając od 1994 r. na rynek pierwszy nakład czasopisma 100 PANORAMICZNYCH, które osiągało milionowe nakłady. Wówczas uprawniony, konkurując ze skarżącą, wprowadzał do obrotu czasopisma krzyżówkowe zatytułowane identycznym sposobem, gdzie wiodącym elementem jest wyeksponowana cyfra, tzn. wielokrotność cyfry 100 oraz cyfry połączone ze słowem "panoramiczne" lub "krzyżówki". Zdaniem skarżącej sukces tytułów polega na prostocie komunikowania z odbiorcami i z tego sukcesu, będącego zasługą skarżącej, skorzystała strona przeciwna. Uzasadniając zarzut naruszenia art. 8 ust. 1 pkt 1 u.z.t. skarżąca wywodziła wykorzystywanie przez sporny znak renomy jej znaków, będącymi znakami powszechnie znanymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp