Wyrok NSA z dnia 12 sierpnia 2010 r., sygn. II GSK 1076/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Maciej Nawrocki po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 maja 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 3132/08 w sprawie ze skargi I. D. na decyzję Prezesa Agencji Rynku Rolnego z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy cofnięcia indywidualnej ilości referencyjnej i odmowy przyznania rekompensaty 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Prezesa Agencji Rynku Rolnego na rzecz I. D. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu wpisu sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę I. D. na decyzję Prezesa Agencji Rynku Rolnego z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...]w przedmiocie odmowy cofnięcia indywidualnej ilości referencyjnej i odmowy przyznania rekompensaty.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W dniu 26 września 2006 r. I. D. (dalej: skarżący) wystąpił z wnioskiem o przyznanie indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej. Na mocy decyzji nr [...] z dnia [...] listopada 2006 r. Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego (dalej: ARR) w B. przyznał I. D. indywidualną ilość referencyjną z krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej (dalej: IIR z KRKIR) dla dostawcy hurtowego w wysokości 1059 kg o referencyjnej zawartości tłuszczu 37,809 g/kg.
W dniu 1 września 2008 r. skarżący wystąpił do Dyrektora Oddziału Terenowego ARR w Białymstoku z wnioskiem o przyznanie rekompensaty. Po przeprowadzeniu weryfikacji tego wniosku, decyzją z dnia [...] października 2008 r. nr [...] Dyrektor Oddziału Terenowego ARR w B. odmówił cofnięcia indywidualnej ilości referencyjnej i odmówił przyznania rekompensaty. Uzasadniając odmowę przyznania rekompensaty organ wyjaśnił, iż producent w roku kwotowym 2006/2007 otrzymał IIR z KRKIR i przed złożeniem wniosku o przyznanie rekompensaty nie złożył pisemnego oświadczenia o zrzeczeniu się praw wynikających z decyzji w przedmiocie przyznania IIR z KRKIR. Wskazał też, że stosownie do treści przepisu art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych - dalej powoływanej jako: ustawa o organizacji rynku mleka /.../ (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2081 ze zm.) producent, który otrzymał kwotę indywidualną przyznaną z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych lub dostawców bezpośrednich, w okresie 2 lat od dnia wydania decyzji, nie może dokonać zbycia oraz oddać w używanie części lub całości kwoty indywidualnej przeznaczonej dla dostawców hurtowych lub bezpośrednich, oraz ubiegać się przyznanie rekompensaty, chyba że zrzeknie się pisemnie praw wynikających z decyzji w sprawie przyznania kwoty indywidualnej z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych lub dostawców bezpośrednich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty