Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2010 r., sygn. I GSK 551/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec Józef Waksmundzki Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 maja 2009 r. sygn. akt VIII SA/Wa 778/08 w sprawie ze skargi E. P. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz E. P. Spółki z o.o. w K. kwotę 900 zł (dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. P. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] września 2008 r., w przedmiocie określenia należności celnych oraz zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług - uchylił zaskarżoną decyzję i stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Relacjonując przebieg postępowania podatkowego Sąd I instancji podał, że skarżąca, w dniu [...] maja 2008 r. na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...], zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar określony, jako mechanizmy dźwigniowe do segregatorów - 184.000 szt. (poz. 1 SAD), deklarując kod TARIC 8305 10 00 50 ze stawką celną w wysokości 2,7 %, stawką cła antydumpingowego w wysokości 27,1% i stawką podatku VAT w wysokości 22% oraz elementy mechanizmów dźwigniowych (przyciski) - 184.000 szt. (poz. 2 SAD), deklarując kod TARIC 8305 10 00 99 ze stawką celną w wysokości 2,7 % i stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Celnego w R., decyzją z dnia [...] maja 2008 r. ustalił klasyfikację taryfową dla części składowych mechanizmów dźwigniowych do segregatorów oraz określił kwoty długu celnego, cła antydumpingowego i podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu organ stwierdził, że importer zadeklarował nieprawidłowy kod TARIC dla przycisków z poz. 2 SAD, co miało wpływ na określenie kwoty wynikającej z długu celnego oraz pozostałych należności celnopodatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty