22.06.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 22 czerwca 2010 r., sygn. II GZ 126/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Zielińska po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia S. R. i P. "T." w T. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 7 stycznia 2010 r., sygn. akt II SA/Gd 666/09 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej uchwały w sprawie ze skargi S. R. i P. "T." w T. na uchwałę Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie ustanowienia obrębu ochronnego w ramach obwodu rybackiego postanawia: 1. uchylić zaskarżone postanowienie; 2. wstrzymać wykonanie zaskarżonej uchwały Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...].

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 7 stycznia 2010 r., sygn. akt II SA/Gd 666/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. odmówił S. R. i P. "T." w T. wstrzymania wykonania zaskarżonej uchwały Zarządu Województwa P. z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie ustanowienia obrębu ochronnego w ramach obwodu rybackiego.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, iż S. R. i P. "T." w T. wniosła skargę na powyżej wskazaną uchwałę Zarządu Województwa P. z dnia [...] czerwca 2009 r., zawierając w niej wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały. Skarżąca uzasadniła wniosek koniecznością odłowu możliwie dużej liczby tarlaków celem pozyskania materiału zarybieniowego zaś ograniczenia połowów spowodują automatycznie ograniczenie liczby tarlaków. Skarżąca podniosła, iż jest największym producentem (około 85% udziału) ikry dzikiej formy troci wiślanej i łososia wstępującego do Wisły. Skarżąca ściśle współpracuje z zespołem ds. zarybiania polskich obszarów morskich pod przewodnictwem prof. R. B. wobec czego wprowadzanie materiału pochodzącego z tarlaków dzikich zawsze będzie nadrzędne w porównaniu do materiału pochodzącego od stad hodowlanych, ze względu na większą różnorodność genetyczną. Skarżąca wskazała, iż strat w materiale zarybieniowym powstających w każdym dniu w wyniku wejścia w życie uchwały nie będzie można odwrócić ani w żadnej formie naturalnej zrekompensować. Ponadto kwestia utrzymania drożności toru wodnego oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przemawia dodatkowo za natychmiastowym wstrzymaniem uchwały.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty