Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2010 r., sygn. II GSK 643/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Anna Pysiak po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 1892/08 w sprawie ze skargi E. Ż. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 marca 2009 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1892/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. Ż. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2008 r., nr [...], którą unieważniony został patent na wynalazek pt. "Układ połączeń do bezprzerwowego doprowadzania do stacji energetycznej napięcia stałego".
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.
Decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia [...] czerwca 2004 r. E. Ż. oraz A. O. został udzielony patent na wynalazek pt. "Układ połączeń do bezprzerwowego doprowadzania do stacji energetycznej napięcia stałego" nr [...] z pierwszeństwem od dnia 27 marca 2001 r.
Sprzeciw od powyższej decyzji o udzieleniu patentu wniosła w dniu 18 kwietnia 2005 r. S. S.A. z siedzibą w W. Jako podstawę sprzeciwu wskazała brak prawa do patentu po stronie uprawnionego, a także brak nowości i brak nieoczywistości rozwiązania. Spółka wnosząca sprzeciw podniosła, że przedmiotem patentu jest rozwiązanie stanowiące jednocześnie przedmiot projektu racjonalizatorskiego nr 5/87 pt. "Modernizacja bloku prostownikowego typu BP-110/2-400 - źródło napięcia pomocniczego prądu stałego w rozdz. 15kV typu RSM", dokonanego i zgłoszonego przez E. Ż. w Z. E. W.-M. (poprzednika prawnego S. S.A.) w dniu 10 lutego 1987 r., kiedy to E. Ż. był pracownikiem tego Zakładu. Projekt racjonalizatorski, który powstał w związku z zatrudnieniem pracownika w jednostce gospodarki uspołecznionej był projektem pracowniczym, a w takiej sytuacji prawo do uzyskania patentu przysługiwało pracodawcy (a później jego następcy prawnemu), który mógł dysponować przedmiotem projektu i decydować o jego wykorzystaniu z zachowaniem prawa twórcy do wynagrodzenia. O tożsamości rozwiązania według spornego patentu z przedmiotem projektu racjonalizatorskiego nr 5/87, a więc o braku przesłanki nowości, świadczą przedłożone przez sprzeciwiającą: zgłoszenie pracowniczego projektu wynalazczego z dnia 10 lutego 1987 r., protokół nr 2/87 z posiedzenia Zakładowej Komisji Wynalazczej, świadectwo racjonalizatorskie nr 225, odpis pozwu z dnia 10 sierpnia 2004 r. wniesionego przez E. Ż. do Sądu Okręgowego w W. przeciwko S. S.A., z którego treści wynikało, że przedmiotem patentu nr [...] jest rozwiązanie objęte projektem racjonalizatorskim nr 5/87, stosowanym w 36 rozdzielniach energetycznych typu RSM w latach 1990 - 2003. Sprzeciwiająca stwierdziła, że rozwiązanie według spornego patentu było jawnie stosowane w rozdzielniach energetycznych 15 kV typu RSM, do których mieli i mają dostęp nie tylko specjaliści zatrudnieni w S. S.A., lecz również projektanci stacji typu RSM pracujący przy rozbudowie, przebudowie i projektowaniu nowych stacji. Ponadto, na rozprawie przed Urzędem Patentowym RP spółka wnosząca sprzeciw przedstawiła dodatkowe dowody, świadczące jej zdaniem o jawnym stosowaniu rozwiązania według spornego patentu. Były to: fragment artykułu pt. "Potrzeba matką pomysłów" opublikowanego w czasopiśmie "POD PRĄD" (dotyczący zastosowania w rozdzielniach RSM bloków prostownikowych zastępujących baterię akumulatorów stacyjnych), dokumentacja rozdzielni 15 kV - "Rozdzielnia Tyszkiewicza" z sierpnia 1995 r. wykonana na zlecenie E. K. przez W. B. P. z P., dokumentacja rozdzielni 15 kV - "Rozdzielnia Łucka" z października 1996 r. wykonana przez S. Z. E. C. S.A., protokół nr 3/89 z posiedzenia Zakładowej Komisji Wynalazczej z dnia 7 września 1989 r. (dotyczący m.in. zastosowania i wynagrodzenia za projekt racjonalizatorski nr ewid. 5/87).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty