Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2010 r., sygn. I GSK 892/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 5 czerwca 2008 r. sygn. akt I SA/Go 1092/07 w sprawie ze skargi D. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w R. na rzecz D. T. kwotę 1267 (tysiąc dwieście sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Go 1092/07, po rozpoznaniu skargi D. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] października 2007 r., nr [...], w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru: wymiaru należności celnych, podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję, określił, że nie może ona być wykonana oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy. D. T. w dniu [...] stycznia 2005 r. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu zakupiony od szwajcarskiej firmy samochód osobowy marki Fiat Punto, o pojemności silnika 1242 cm3, rok produkcji 2000. Zadeklarował wartość celną pojazdu w wysokości 400 CHF, zgodnie z dołączoną do zgłoszenia celnego fakturą z dnia 27 stycznia 2005 r., wystawioną przez M. oraz preferencyjną stawkę celną 0% przewidzianą dla towarów pochodzących ze Wspólnoty lub z krajów korzystających. Po zwolnieniu towaru organ celny działając na podstawie art. 78 ust. 2 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE z 1992 r., seria L nr 302 ze zm.) dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego, przesyłając wspomnianą fakturę do weryfikacji szwajcarskim służbom celnym. W wyniku przeprowadzonej weryfikacji szwajcarskie władze celne nie potwierdziły autentyczności przedstawionej przez stronę faktury wskazując, że podmiot wymieniony w dokumencie jako sprzedający nie istnieje. Uprawniony organ przekazał jednocześnie polskiej administracji celnej odpis rachunku wystawionego w tym samym dniu dokumentujący zakup przez D. T. przedmiotowego samochodu w firmie "H." za kwotę 3500 CHF. Rachunek ten nie zawierał deklaracji pochodzenia towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty