20.07.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. II GSK 696/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Protokolant Karol Pachnik po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 6 kwietnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2593/08 w sprawie ze skargi E. P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [..] października 2008 r. nr[...] w przedmiocie uchylenia uchwały o skreśleniu z listy aplikantów adwokackich 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od E. P. na rzecz Ministra Sprawiedliwości kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego;

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2593/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę E. P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2008 r., nr [...], w przedmiocie skreślenia z listy aplikantów adwokackich.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Okręgowa Rada Adwokacka w P. uchwałą z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...], stwierdziła nieprzydatność aplikanta adwokackiego E. P. do zawodu adwokata i skreśliła ją z listy aplikantów adwokackich Wielkopolskiej Izby Adwokackiej podając w uzasadnieniu, że aplikant nie posiada elementarnej wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, czego dowodem były negatywne oceny uzyskane z kolokwium rocznego i poprawkowego.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchwałą z dnia [...] marca 2008 r., po rozpatrzeniu odwołania strony, uchyliło uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w P. z dnia [...] grudnia 2007 r. podając w uzasadnieniu, że kolokwium roczne przerwano po otrzymaniu przez zdającą oceny niedostatecznej z pierwszego przedmiotu (prawa karnego), co uniemożliwiło jej udzielenie odpowiedzi na pytania z pozostałych przedmiotów. W związku powyższym Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uznało, że nie sprawdzono wiedzy aplikanta w pełnym zakresie objętym egzaminem. Ponadto Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej stwierdziło, że treść protokołów z obu kolokwiów uniemożliwia jakąkolwiek ocenę przebiegu tych sprawdzianów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty