Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. II GSK 607/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Zofia Borowicz Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2288/08 w sprawie ze skargi T. Spółka z o.o. w W. na decyzje Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...], [...] sierpnia 2008 r. nr [...], [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znaki towarowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
W dniu 11 maja 2005 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynęły trzy wnioski spółki T. Sp. z o.o. z siedzibą w W. o udzielenie praw ochronnych na znaki towarowe Pieczątka 2, Pieczątka 3 oraz Pieczątka 4 przeznaczone do oznaczania towarów w klasie 16, tj. pieczęci, stempli, poduszek do stempli, pudełek na stemple, stempli adresowych.
Urząd Patentowy RP w pismach z dnia 27 marca 2007 r. poinformował zgłaszającego o braku zdolności rejestracyjnej przedmiotowych oznaczeń z uwagi na brak dostatecznych znamion odróżniających i wezwał do wypowiedzenia się w tej sprawie.
Zgłaszający nie ustosunkował się do wskazanych pism Urzędu, w szczególności nie zajął stanowiska odnośnie do braku zdolności rejestrowej zgłoszonych oznaczeń.
Decyzjami z dnia [...] lutego 2008 r. (Nr [...], [...], [...]) wydanymi na podstawie art. 129 ust. 1 pkt 2 i art. 129 ust. 2 pkt 2 oraz art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.- dalej jako p.w.p.), Urząd Patentowy RP odmówił udzielenia praw ochronnych na oznaczenia Pieczątka 2, Pieczątka 3 oraz Pieczątka 4.
Jak wynika z uzasadnienia decyzji powodem odmowy udzielenia praw ochronnych na wskazane znaki towarowe było stwierdzenie przez Urząd, iż oznaczenia te nie posiadają dostatecznych znamion odróżniających. Zgłoszone w celu udzielenia praw ochronnych znaki towarowe Pieczątka 2, Pieczątka 3 oraz Pieczątka 4 są wyrażeniami o charakterze czysto informacyjnym. Zgłoszone znaki informują jedynie o rodzaju towarów. Ponadto oznaczenia te nie posiadają grafiki, która mogłaby je odróżnić na rynku od innych podmiotów gospodarczych działających w tej branży. Tak więc przyznanie praw do używania wyrażeń czysto informacyjnych jednemu podmiotowi gospodarczemu, spowodowałoby monopolizację przez niego takiego typu wyrażeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty