Wyrok NSA z dnia 19 maja 2010 r., sygn. II GSK 503/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Karol Pachnik po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 25 lutego 2009 r. sygn. akt V SA/wa 2797/08 w sprawie ze skargi W. N. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. akt V SA/Wa 2797/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. uchylił zaskarżoną przez W. N. decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego ARiMR w S. z dnia [...] marca 2006 r. nr [...], dotyczące stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że w dniu [...] czerwca 2004 r. skarżący złożył w Biurze Powiatu G. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w O. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych na rok 2004, zgłaszając do dopłat trzy działki ewidencyjne o nr [...], [...] i [...], o łącznej powierzchni 161,81 ha. W odrębnym piśmie, załączonym do wniosku, wyjaśnił, iż działka ewidencyjna o nr [...], o powierzchni 2,70 ha wykorzystywanej rolniczo, stanowi jego własność, natomiast dwie pozostałe, o powierzchni 124,58 ha i 34,53 ha użytkowanej rolniczo, położone w gminie K., są przez niego dzierżawione. Jednocześnie skarżący wskazał, iż działki, które dzierżawi, zostały przez właściciela wydzierżawione również innemu producentowi rolnemu - A. Spółce z o.o. w J. Podał, że na spornych gruntach ww. spółka prowadzi uprawy pszenicy. Podał również, że spółce tej wytoczył proces sądowy o ochronę posiadania; sprawa zawisła przed Sądem Rejonowym w G.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty