Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2010 r., sygn. I GSK 26/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T." S.A. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 12 września 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 343/08 w sprawie ze skargi "T." S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "T." S.A. w B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 września 2008 r., sygn. akt III SA/Gl 343/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę "T." Spółki Akcyjnej w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej, wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne dokonane przez skarżącą według dokumentu SAD z dnia 7 lipca 2003 r. o nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzony z Hiszpanii towar (objęty poprzednio procedurą składu celnego) określony jako wino gronowe czerwone Sangria (6600 butelek o pojemności 1,5 litra), w zakresie klasyfikacji taryfowej nie jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją z dnia 26 lipca 2007 r. uznał, że zaimportowany towar nie jest winem gronowym, a napojem na bazie wina. Powinien być zaklasyfikowany do kodu PCN 2205 10 10 0 obejmującego wermut i pozostałe wina ze świeżych winogron, przyprawione roślinami lub substancjami aromatycznymi w pojemnikach zawierających 2 litry lub mniej, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 18% obj. lub mniejszej, a nie do kodu 2204 21 80 0 obejmującego pozostałe wina ze świeżych winogron w pojemnikach o objętości 2 litry lub mniejszej o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 13%. W związku z tym zastosowano stawkę celną 17% zamiast zadeklarowanej stawki celnej 0%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty