Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2010 r., sygn. I GSK 25/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. S.A. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 4 sierpnia 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 694/07 w sprawie ze skargi T. S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G. do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz T. S.A. w B. 420 (czterysta dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2008 r., sygn. akt III SA/Gl 694/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę "T." S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej, wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.
Na podstawie zgłoszenia celnego z dnia [...] stycznia 2004 r., nr SAD [...] dokonanego przez "T." S.A. z siedzibą w B., zwanej dalej Spółką "T.", objęto procedurą dopuszczenia do obrotu m. in. wymienione w poz. 6 SAD sprowadzone z Niemiec wino o nazwie handlowej V., w ilości 1200 butelek o pojemności 0,75 litra, pochodzące z Republiki Południowej Afryki (RPA). Dla towaru zadeklarowano kod PCN 2204 21 80 0 (pozostałe wino o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 13% objętości) ze stawką celną w wysokości 20%, stawką podatku od towarów i usług 22% oraz stawką podatku akcyzowego w wysokości 136 zł/hl. Zgłoszenie zostało przyjęte, jako odpowiadające wymogom formalnym, a Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił kwotę długu celnego zgodnie z wnioskiem strony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty