Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2010 r., sygn. I GSK 51/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Jan Bała (spr.) del. NSA Piotr Piszczek Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 30 października 2008 r. sygn. akt I SA/Go 550/08 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 października 2008 r., sygn. akt I SA/Go 550/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. oddalił skargę S. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...], w przedmiocie wartości celnej towaru.
Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia faktyczne.
W dniu 31 stycznia 2005 r. S. K. zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu sprowadzony ze Szwajcarii, używany samochód osobowy marki Chrysler o pojemności silnika 3618 cm3, rok produkcji 1999. S. K. zadeklarował wartość celną tego pojazdu na kwotę 500 CHF, zgodnie z załączoną do zgłoszenia celnego umową z dnia 27 stycznia 2005 r., której wystawcą była firma M.H. M. z siedzibą [...] w Szwajcarii.
Organ celny po zwolnieniu towaru, zgodnie z art. 78 ust. 1 i 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego. W toku czynności kontrolnych załączony do zgłoszenia dokument sprzedaży został przekazany do weryfikacji szwajcarskim służbom celnym.
Przy piśmie z dnia 30 stycznia 2006 r. Dyrekcja Okręgu Celnego S. - Sekcja Dochodzeniowa poinformowała, że podmiot uwidoczniony na umowie jako sprzedawca, tj. firma M.H. M., nie istnieje. W związku z tym Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. postanowieniem z dnia 9 listopada 2007 r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia prawidłowej wartości celnej towaru, retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego oraz określenia prawidłowych wysokości kwot należnych podatków z tytułu importu. Powołany przez organ I instancji biegły ekspert z zakresu techniki motoryzacyjnej, na podstawie przedstawionych mu dokumentów dotyczących przedmiotowego samochodu marki Chrysler, ustalił wartość rynkową brutto tego pojazdu na kwotę 41.700 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty