Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2010 r., sygn. I GSK 1071/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "S. P." Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 7 sierpnia 2008 r. sygn. akt I SA/Go 614/08 w sprawie ze skargi "S. P." Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "S. P." Spółki z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rz. kwotę 900 zł (dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. akt I SA/Go 614/08 oddalił skargę S. P. Spółka z o. o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] marca 2006 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Agencję Celną Przedsiębiorstwo Spedycji Międzynarodowej C. H. W. S.A. w Warszawie w imieniu S. P. Spółki z o.o. w P., według dokumentu SAD z dnia [...] stycznia 2003 r. nr [...], zostało objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym 9 palet leków - D. oraz F. z przyjęciem zadeklarowanej wartości celnej towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury z [...] stycznia 2003 r. nr [...] wystawionej przez firmę S. P. Marketing & L. AG ze Sz.

Naczelnik Urzędu Celnego w G. W. decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i statystycznej pozycji, podstawy naliczenia cła i podatku VAT, kwoty podatku od towarów i usług, dokonując ich ponownego ustalenia w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie fakturowane należności eksportera.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne