Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. I GSK 1128/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędziowie Andrzej Kuba NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 10 września 2008 r. sygn. akt III SA/Gd 156/08 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 września 2008 r. o sygnaturze akt III SA/Gd 156/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę J. M. (prowadzącego działalność gospodarczą jako P.H.U. "B.") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lutego 2008 r. o nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] października 2007 r., nr [...].

Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych, które stwierdziły, że zgłoszenie celne dokonane przez skarżącego według dokumentu SAD z dnia 21 czerwca 2007 r. o nr OGL [...], na podstawie którego zwrócono się o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu m.in. sprowadzonego z C. towaru zadeklarowanego w poz. 2 dokumentu SAD jako tkaniny poliestrowe impregnowane poliuretanem (oznaczane jako 190T PU) - w zakresie klasyfikacji taryfowej nie jest prawidłowe. Towar ten jest tkaniną jednorodnie barwioną, zawierającą w masie 100% ciągłych, nieteksturowanych włókien syntetycznych -poliestrowych, która została poddana procesowi impregnacji, bez widocznego gołym okiem efektu zastosowania środka impregnującego. Powinien być zakwalifikowany do kodu 5407 61 30 00 obejmującego pozostałe tkaniny, zawierające 85% masy lub więcej włókien ciągłych poliestrowych nieteksturowanych, barwione, a nie do kodu 5903 20 10 00 obejmującego tekstylia impregnowane poliuretanem, inne niż te objęte pozycją 5902. W związku z tym do towaru zadeklarowanego w poz. 2 zastosowano cło antydumpingowe ze stawką 74,80%, co w konsekwencji skutkowało określeniem niezaksięgowanej kwoty długu celnego (to jest cła antydumpingowego: 9354,00 zł), określeniem prawidłowej kwoty podatku od towarów i usług (2058,00 zł) oraz powiadomieniem o retrospektywnym zaksięgowaniu należności w kwocie 11413,00 zł (suma cła antydumpingowego i nieopłaconej kwoty podatku od towarów i usług).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty