Wyrok NSA z dnia 30 marca 2010 r., sygn. I GSK 1031/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia del. WSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Protokolant Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. H. - F. H. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 10 czerwca 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 432/08 w sprawie ze skargi K. H. - F. H. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 10 czerwca 2008 r., sygn. akt III SA/GI 432/08 oddalił skargę K. H., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą F. H. "D.", na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2007 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. - B. z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd podał, że na podstawie zgłoszenia celnego nr [...], dokonanego w dniu [...] września 2005 r. przez przedstawiciela bezpośredniego - agencję celną C.-S., działającą w imieniu K. H., objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci tkaniny z włókien ciągłych poliestrowych w ilości 12.609,30 mb, według kodu Taric 5407 51 00 00, objęty wcześniej procedurą składu celnego.
Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2005 r. pełnomocnik importera zwrócił się o zmianę kodu towaru w polu 33 zgłoszenia celnego na CN 5801 34 00 00, powołując się na opinię rzeczoznawcy z dnia [...] października 2005 r. oraz na zastosowanie proponowanej klasyfikacji w innej sprawie celnej. Organ celny wezwał skarżącego do dostarczenia próbki towaru, która została następnie przekazana do laboratorium celnego w celu dokonania analizy.
Naczelnik Urzędu Celnego w B. - B. decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. określił niezaksięgowaną kwotę należności celnych wynikającą z długu celnego w kwocie [...] zł. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że dostarczona przez stronę próbka towaru, według sprawozdania z badań przeprowadzonych w laboratorium celnym, składała się z dwóch warstw przędzy, połączonych przy pomocy kleju, a tkanina przeznaczona jest na obicia mebli. Odnosząc się do przedłożonej przez stronę opinii, sporządzonej przez inż. M. H. - rzeczoznawcę z zakresu włókiennictwa, organ wyjaśnił, że opinia ta nie dotyczy próbki badanej przez laboratorium celne. Organ I instancji uznał zatem dla przedmiotowego towaru jako właściwy kod CN 5407 52 00 00 i wyjaśnił, że pozycja 5407 obejmuje tkaniny meblowe (obiciowe) składające się z warstw równoległych przędz nałożonych jedna na drugą pod katem ostrym lub prostym, połączonych za pomocą kleju, w których wierzchnia warstwa, nadająca tkaninie zasadniczy charakter, wykonana jest z przędzy z syntetycznego włókna ciągłego i wykończona na tzw. skórkę brzoskwini. Podpozycja
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty