10.03.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 10 marca 2010 r., sygn. I GSK 72/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący : sędzia NSA Janusz Zajda po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. P. Sp. z o.o. w P. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 17 listopada 2009 r.; sygn. akt III SA/Po 787/09 w zakresie odrzucenia skargi W. P. Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2009 r.; nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej w sprawie dotyczącej zwrotu należności celnych postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z 17 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Po 787/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. odrzucił skargę W. Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] lipca 2009 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej dotyczącej zwrotu należności celnych, z uwagi na nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Zarządzeniem z 29 września 2009 r. wezwano skarżącą Spółkę do usunięcia w terminie 7 dni braków formalnych skargi, pod rygorem jej odrzucenia, poprzez uwierzytelnienie - załączonej do skargi - kserokopii odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (w załączeniu, Sąd przesłał tę kserokopię), względnie nadesłanie odpisu z KRS w oryginale. Wezwanie doręczono pełnomocnikowi Spółki 5 października 2009 r., a zatem termin do uzupełnienia braków skargi upływał 12 października 2009 r.

Spółka W. 12 października 2009 r. nadała uwierzytelnioną za zgodność z oryginałem kserokopię odpisu pełnego z KRS, za pośrednictwem firmy kurierskiej "D.". Przesyłka ta wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. 13 października 2009 r.

Odrzucając skargę Sąd stwierdził, że zgodnie z art. 83 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.) oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Natomiast oddanie pisma w przedsiębiorstwie przewozowym innym niż polski urząd pocztowy nie oznacza zachowania terminu do dokonania określonej czynności procesowej, jeżeli w wyznaczonym terminie pismo nie wpłynęło do sądu. Stwierdził, że w sprawie brak formalny skargi został usunięty po wyznaczonym 7-dniowym terminie, bowiem przesyłka nadana 12 października 2009 r., za pośrednictwem prywatnego przedsiębiorstwa przewozowego wpłynęła do Sądu 13 października 2009 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty