10.03.2010 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2010 r., sygn. II GSK 433/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 7 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Sz 522/08 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w S., 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz M. B. kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. oddalił skargę M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2008 r., w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na sprzedaż napojów alkoholowych.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji podał, że Burmistrz Miasta i Gminy C. wydał M. B. zezwolenie nr [...] na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa w sklepie spożywczo-przemysłowym przy ul. S. w C. Wnioskiem z dnia 9 stycznia 2008 r. Z. M., wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. o stwierdzenie nieważności decyzji. Wnioskujący podał, że jest właścicielem wskazanego w zezwoleniu lokalu i nie wyrażał zgody na dysponowanie tym lokalem przez M. B.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] marca 2008 r., stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza Miasta i Gminy C. nr [...]. Po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] maja 2008 r. utrzymało w mocy swą uprzednią decyzję. W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że zgodnie art. 18 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zm., zwanej dalej ustawą o wychowaniu w trzeźwości), wnioskodawca w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych obowiązany jest dołączyć do wniosku dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych. W tej sprawie M. B., jako tytuł prawny do lokalu wskazał umowę użyczenia gruntu z dnia 1 maja 1998 r., zawartą między spółka cywilną "H." a użyczającym Z. M. Umowa użyczenia dotyczyła stron nieistniejących w chwili wydania zezwolenia. Burmistrz Miasta i Gminy C. przy wydawaniu decyzji nie zbadał, czy wskazany w załącznikach do wniosku tytuł prawny do lokalu rzeczywiście istnieje i znajduje odpowiednie umocowanie, czym naruszył art. 18 ust. 6 pkt 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne