18.03.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 marca 2010 r., sygn. I GSK 948/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 6 czerwca 2008 r. sygn. akt III SA/Po 476/07 w sprawie ze skargi V. P. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok w punktach I, II, IV sentencji; 2. oddala skargę; 3. zasądza od V. P. Spółki z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 czerwca 2008 r. sygn. akt III SA/Po 476/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w P., po rozpoznaniu sprawy ze skargi V. P. Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] lutego 2007 r. nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe, uchylił zaskarżoną decyzję i stwierdził, że decyzja ta nie może być wykonana.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...] z [...] lipca 2003 r., dokonanego przez V. P. Sp. z o.o. w P., objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci części samochodowych i określono kwotę długu celnego w oparciu o obniżone stawki celne dla produktów pochodzących z Unii Europejskiej oraz konwencyjne stawki celne dla pozostałych towarów.

Pismem z 10 maja 2004 r. V. P. Sp. z o.o. wniosła o uznanie zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i zastosowanie obniżonej stawki celnej na towar dopuszczony do obrotu w pozycji nr 6, przedkładając deklarację sporządzoną retrospektywnie [...] kwietnia 2004 r. na fakturze nr [...].

Decyzją z [...] stycznia 2006 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w P. uznał za prawidłowe ww. zgłoszenie celne w części dotyczącej preferencji celnych, zastosowanej stawki celnej oraz obliczenia kwoty długu celnego i podatku VAT. W uzasadnieniu wskazano, że deklaracja stwierdzająca pochodzenie towarów nie stanowi właściwego dowodu, ponieważ została wystawiona w Polsce, a krajem wysyłki towarów były Niemcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty