18.03.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 marca 2010 r., sygn. I GSK 1070/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Marzenna Zielińska Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 1 lipca 2008 r. sygn. akt III SA/Lu 145/08 w sprawie ze skargi P. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w L. do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. P. na rzecz P. L. 810 (osiemset dziesięć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. - po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego - oddalił skargę.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu 20 sierpnia 2004 r. według dokumentu SAD objęto procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu sprowadzony ze S. samochód osobowy marki R. M. S., rok produkcji 2001. Do zgłoszenia celnego załączono m. in. fakturę zakupu z dnia 12 sierpnia 2004 r. określającą wartość przedmiotowego pojazdu na kwotę 2.000 franków szwajcarskich (CHF).

W związku z wątpliwościami co do rzetelności wartości podanej na fakturze, Dyrektor Izby Celnej w B., pismem z 28 października 2004 r., przesłał kopię faktury zakupu do weryfikacji przez władze celne S.

Pismem z dnia 9 grudnia 2005 r. władze celne S. poinformowały o kontroli przeprowadzonej w firmie sprzedawcy - R. Jako dowód sprzedaży samochodu eksporter przedstawił fakturę z dnia 12 sierpnia 2004 r. na kwotę 8.500 CHF. Eksporter deklarował w swoim rozliczeniu podatkowym tę kwotę jako faktyczną kwotę sprzedaży, zaś rachunek na niższą wartość został wystawiony jedynie na prośbę kupującego, co było stałą praktyką wobec polskich odbiorców samochodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty