Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2010 r., sygn. I GSK 979/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T." S.A. w Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 3 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Go 202/08 w sprawie ze skargi "T." S.A. w Z. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "T." S.A. w Z. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rz. 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z 3 lipca 2008 r., sygn. akt I SA/Go 202/08 oddalił skargę "T." S. A. w Z. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z [...] listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd oparł swoje ustalenia na następującym stanie faktycznym sprawy.

Na podstawie dokumentu SAD z [...] marca 2005 r., nr [...] Agencja Celna P.-G., działająca z upoważnienia "T." S. A., zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar importowany z Dubaju - tkaninę bawełnianą. Do zgłoszenia celnego dołączono m.in. wystawioną przez firmę "I. W. W. T." fakturę nr [...] z 2 lutego 2005 r. na ogólną kwotę 6.354,82 USD. Kwota ta została wskazana w zgłoszeniu celnym jako wartość celna sprowadzonego towaru.

W okresie od maja do lipca 2006 r. w siedzibie skarżącej przeprowadzona została kontrola postimportowa, którą objęto zgłoszenia celne w procedurze dopuszczenia do wolnego obrotu dokonane w 2005 r. Kontrola dokumentacji bankowej wykazała, że płatności za towar sprowadzany w 2005 r. były realizowane na podstawie przelewów bankowych dokonywanych na konta bankowe różnych firm, które zostały wskazane przez firmę "I. W. W. T." ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nadto w toku kontroli ujawniono m. in. faktury proforma o nr [...] z 24 stycznia 2005 r., nr [...] z 2 lutego 2005 r., nr [...] z 2 marca 2005 r., nr [...] z 4 stycznia 2005 r. Wszystkie faktury wystawione zostały przez firmę "I. W. W. T.". W odpowiedzi na pismo dotyczące tych faktur pracownik skarżącej dokonał przyporządkowania do poszczególnych faktur proforma odpowiadających im faktur importowych. W przypadku towaru objętego przedmiotowym zgłoszeniem celnym organ ustalił, że płatność za fakturę dołączoną do zgłoszenia celnego dokonana została przelewem z dnia 4 kwietnia 2005 r. na kwotę 10.895,00 USD, którym Spółka uregulowała w części swoje zobowiązania wynikające z faktury [...]. Ponadto ujawniona faktura proforma nr [...], zgodnie z którą według przyporządkowania do innych faktur importowych, regulowała zobowiązanie wobec kontrahenta zagranicznego związane z fakturą nr [...]. Organ uznał, iż za fakturę załączoną do zgłoszenia celnego w niniejszej sprawie dokonano płatności w łącznej kwocie 12.709,64 USD. Ustalenia z kontroli zawarte zostały w protokole pokontrolnym z 14 lipca 2006 r. podpisanym przez prezesa zarządu skarżącej Spółki. Skarżąca nie wniosła do protokołu zastrzeżeń, nie złożyła również dodatkowych wyjaśnień.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty