Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. I GSK 982/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Protokolant Grzegorz Heleniak po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Ł. - P.P.H.U. "S." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 2 lipca 2008 r. sygn. akt III SA/Gd 178/08 w sprawie ze skargi A. Ł. - P.P.H.U. "S." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w G. na rzecz A. Ł. 3 731 (trzy tysiące siedemset trzydzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 lipca 2008 r., sygn. akt III SA/Gd 178/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę A.Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do kwalifikacji taryfowej towaru.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że w dniu [...] lutego 2006 r., na podstawie dokumentu SAD nr [...] agencja celna - w imieniu A.Ł., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. "S." A.Ł. - zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar określony jako "materiał tkany bielony - 100% poliester", deklarując kod CN 5407 71 00 90 ze stawką celną w wysokości 8% i stawką podatku VAT 22%.
Pobrane w trakcie rewizji celnej próbki towaru poddano badaniom laboratoryjnym, w wyniku których ustalono, że właściwy jest kod CN 5407 51 00 10. Strona złożyła wniosek o zmianę kodu importowanego towaru. Wniosek został uwzględniony postanowieniem Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia 17 lipca 2006 r., jednakże Dyrektor Izby Celnej w G. w dniu 10 maja 2007 r. stwierdził nieważność tego postanowienia. Uznał, że organ I instancji skorygował nieprawidłowe dane zawarte w zgłoszeniu celnym w formie postanowienia, pomijając fakt, że dokonana przez niego korekta może mieć wpływ na wysokość kwoty wynikającej z długu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty