17.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 86/10

Decyzja niedoręczona stronie jest decyzją nieistniejącą, z prawnego punktu widzenia. Aby organ administracji publicznej, który wydał decyzję stał się nią związany, czyli aby decyzja została wprowadzona do obrotu prawnego, decyzję tę musi uprzednio doręczyć stronie. Z tą chwilą decyzja rozpoczyna dopiero swój byt prawny.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "A. - D." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 września 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 342/09 w sprawie ze skargi "A. - D." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 5 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące marzec i październik 2001 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz "A. - D." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. kwotę 1.464 (słownie: jeden tysiąc czterysta sześćdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 września 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 342/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A.-D. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 5 marca 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące marzec i październik 2001 r.

Z przedstawionych przez Sąd I instancji ustaleń faktycznych wynika, że decyzjami z dnia 27 listopada 2006 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. dokonał odmiennego od deklarowanego przez Spółkę, rozliczenia podatku od towarów i usług, określając wysokość zobowiązania podatkowego za miesiąc marzec i październik 2001 r. Decyzje te zostały nadane do pełnomocnika Spółki za pośrednictwem firmy kurierskiej w dniu 27 listopada 2006 r. Wobec niepodjęcia przesyłki, pracownicy Urzędu Skarbowego udali się w dniu 5 grudnia 2006 r. do siedziby Kancelarii prowadzonej w ramach spółki cywilnej, będącej miejscem pracy pełnomocnika Spółki, doradcy podatkowego K. K.. Wobec nieobecności pełnomocnika podjęli próbę doręczenia powyższych decyzji wymiarowych jej wspólnikowi, doradcy podatkowemu K. K., który jednak odmówił przyjęcia przedmiotowych przesyłek. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał niniejsze decyzje wymiarowe za doręczone w dniu 5 grudnia 2006 r. w trybie art. 153 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm., dalej: "O.p."), o czym poinformował pełnomocnika Strony w rozmowie telefonicznej w dniu 11 grudnia 2006 r., a także w piśmie z dnia 20 grudnia 2006 r. Spółka nie złożyła odwołania od powyższych decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne