Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2010 r., sygn. I FSK 1908/09
W art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT wskazano, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, a nie kwotę wykazaną jedynie jako ten podatek, niebędącą nim faktycznie, a więc niebędącą świadczeniem należnym Skarbowi Państwa.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Po 273/09 w sprawie ze skargi R. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 22 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 5.490 (słownie: pięć tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 16 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Po 273/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę R. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 22 grudnia 2008 r., Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania. Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 11 czerwca 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił skarżącemu, prowadzącemu Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "R." - R. W., zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. Jak wynikało z ustaleń poczynionych przez organy skarbowe w toku kontroli skarżący w rozliczeniu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. uwzględnił faktury dokumentujące zakup złomu metali. Jednakże jak ustalił organy skarbowe faktury te nie mogły stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego. W odniesieniu do faktur wystawionych przez firmę A. K. "K." ustalono, że firma ta, mimo zarejestrowania działalności, była podmiotem faktycznie nieistniejącym, a zatem obniżenie przez skarżącego podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur wystawionych przez tę firmę naruszało obowiązujące do 31 maja 2005 r. przepisy rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 97, poz. 970 ze zm.), a następnie art. 88 ust. 3a pkt 1 lit.a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty