09.12.2010

Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 2045/09

Strona, dopatrując się naruszenia określonego przepisu, powinna w sformułowanym zarzucie wskazać nie tylko numer artykułu, ale również paragrafu, ustępu oraz innych jednostek redakcyjnych, z którego ten przepis wynika, nie pozostawiając tym samym domysłom sądu kasacyjnego ustalenia, który to konkretnie przepis został w sprawie naruszony.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1368/08 w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 16 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2005 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1368/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę G. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 16 października 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2005 r.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

W toku prowadzonego postępowania kontrolnego i podatkowego w zakresie rozliczeń G. K. w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od grudnia 2004 r. do sierpnia 2005 r., organy ustaliły, że podatnik w dniu 29 grudnia 2004 r. dokonał rejestracji działalności gospodarczej, której przedmiotem miały być roboty remontowo-budowlane. Z dniem 30 grudnia 2004 r. złożył w Urzędzie Skarbowym w W. zgłoszenie rejestracyjne dla celów podatku VAT, natomiast w dniu 6 września 2005 r. złożył zgłoszenie VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, wskazując datę zaprzestania czynności 19 sierpnia 2005 r., z powodu likwidacji działalności gospodarczej. Organ podatkowy I instancji ustalił następnie, że do chwili zlikwidowania działalności gospodarczej, tj. do dnia 19 sierpnia 2005 r. (a także do dnia zakończenia postępowania podatkowego w przedmiotowej sprawie, tj. 11 września 2007 r.), G. K. nie otrzymał od Spółki "S." materiałów budowlanych potrzebnych do wykonania zakontraktowanych inwestycji, ani nie wykonał robót budowlanych wyszczególnionych w wystawionych przez niego fakturach sprzedaży. Ponadto w tym okresie podatnik nie wykonał w ramach zgłoszonej działalności gospodarczej żadnych innych czynności na rzecz jakichkolwiek podmiotów gospodarczych lub osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne