10.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 15/10

Po dokonaniu odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych przez Spółkę do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - z zastosowaniem proporcji określonej w prognozie uzgodnionej z organem podatkowym, podatnik ma następnie obowiązek skorygowania podatku z odpowiednim zastosowaniem przepisów art. 91 ustawy o VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. spółka z o. o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 września 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 518/09 w sprawie ze skargi E. spółka z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 29 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za październik i listopad 2004 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. spółka z o. o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 września 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 518/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. Spółka z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 29 maja 2006 r. w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za październik i listopad 2004 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, oddalił skargę.

W uzasadnieniu podał, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy dwie decyzje Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. z dnia 27 lutego 2006 r. o określeniu Spółce w podatku od towarów i usług za październik i listopad 2004 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy oraz o ustaleniu dodatkowego zobowiązania podatkowego za te miesiące. Powodem wydania tych decyzji było ustalenie w toku kontroli podatkowej, że Spółka w powyższych okresach zaewidencjonowała w rejestrach zakupów VAT a następnie wykazała w deklaracjach VAT-7 nabycie towarów i usług zaliczanych do środków trwałych jako nabycie związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, pomimo, iż nabycie to dotyczyło wykonywania przyłączy do sieci internetowej oraz usług internetowych dla odbiorców indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej jak i dla podmiotów gospodarczych oraz usług serwisowych. W związku z powyższym organ pierwszej instancji na podstawie przepisów art. 90 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535, ze zm.), wobec tego, że nie było możliwe wydzielenie, które z zakupionych towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych były wykorzystywane do wykonywania usług opodatkowanych podatkiem VAT, a które do wykonywania usług zwolnionych od podatku, stosownie do sporządzonego w dniu 12 lipca 2004 r. protokołu uzgodnień przyjął, że do rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2004 r., właściwa jest proporcja w wysokości 15 % kwoty podatku naliczonego. Ponadto zakwestionował rozliczenie w deklaracji VAT-7 za październik 2004 r. podatku naliczonego wynikającego z dwóch faktur dokumentujących leasing sprzętu sieciowego oraz samochodu marki NISSAN MICRA za listopad 2004 r. ze względu na terminy zapłaty kwot z tych faktur zmniejszając w październiku 2004 r. podatek do odliczenia natomiast w listopadzie 2004 r. zwiększając go. Jednocześnie, dokonując prawidłowego określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za październik 2004 r. i listopad 2004 r., w wysokości mniejszej niż wykazane w deklaracjach VAT-7, organ podatkowy pierwszej instancji ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za październik i listopad 2004 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne