08.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 2111/09

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury nie może powstać u jej dysponenta, jeżeli u jej wystawcy nie powstaje obowiązek podatkowy w tym podatku w odniesieniu do podatku podlegającego odliczeniu.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. N.-W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 września 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 493/09 w sprawie ze skargi J. N.-W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące październik, listopad i grudzień 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. N.-W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1.200 (słownie: jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 września 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 493/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. N.-W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 kwietnia 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2006 r.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że istota sporu w sprawie sprowadza się do oceny zasadności pozbawienia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach wystawionych przez K. K.

Wskazując na art. 88 ust. 1 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.) Sąd I instancji stwierdził, że samo posiadanie faktury nie jest wystarczającą podstawą, aby odliczyć podatek w niej naliczony. Wystawiona faktura, która nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży między wskazanymi w niej kontrahentami, jest prawnie bezskuteczna, a w konsekwencji nie może wywoływać żadnych skutków podatkowych zarówno u jej wystawcy, jak i u odbiorcy. Podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług przez innego podatnika tylko w odniesieniu do podatku wynikającego z faktury dokumentującej faktycznie zrealizowaną przez wystawcę czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego prawidłowe jest uznanie przez organy faktur wystawionych przez K. K. za dokumentujące czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane, a zarzuty skargi w tym zakresie nie zasługują na uwzględnienie. Dyrektor Izby Skarbowej uwzględnił, że skarżący 20 lipca 2006 r. zawarł z K. K. umowę na wykonanie 1.500 szt. sanek drewnianych w cenie netto 32 zł/szt. + 22% VAT oraz 16 października 2006 r. zawarł umowę ze spółką z o. o. V. w G. na wykonanie 3.000 szt. saneczek drewnianych w cenie netto 35 zł/szt. + 22% VAT. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego trafnie w ocenie Sądu I instancji wywiedziono, że K. K. nie wykonał osobiście zlecenia, ale całość robót zlecił spółce A. Potwierdzają to zeznania K. K. jak i ustalenia dotyczące faktycznych możliwości wykonania przez niego zamówionych towarów (brak siedziby prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadanych środków produkcji).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne