Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. I FSK 2052/09
Przedsiębiorca, który odliczył VAT przy ulepszaniu środków trwałych, a następnie wykorzystał je do wniesienia aportu, nie musi korygować podatku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 sierpnia 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 369/09 w sprawie ze skargi S. B. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 7 sierpnia 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 369/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi S. B. (dalej: "Skarżący" lub "Wnioskodawca") uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz zasądził na rzecz Skarżącego koszty postępowania sądowego.
1.2. Wnioskiem z dnia 22 września 2008 r. S. B. wystąpił do organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Sformułował w nim następujące pytanie: "czy w związku z wniesieniem budynków do spółki w formie wkładu niepieniężnego, podatnik traci prawo do odliczenia podatku naliczonego od remontów i ulepszeń dokonanych w związku z eksploatacją wchodzących w jego skład budynków?" We wniosku wskazano, że Skarżący prowadzi działalność gospodarczą pod firmą FHUP T. oraz jest współwłaścicielem kilku kamienic, nie będących majątkiem wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej. Budynki te znajdują się w ewidencji środków trwałych w związku z uzyskiwaniem przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80, poz. 350 ze zm., dalej: "u.p.d.f.") tj. z najmu i dzierżawy. W toku eksploatacji dokonywano remontów i ulepszeń w wynajmowanych budynkach, część z tych nakładów przekraczała jednorazowo kwotę 15 000 zł. W związku z tymi wydatkami wnioskodawca dokonywał odliczenia podatku naliczonego proporcjonalnie (wyłącznie w stosunku do lokali wynajmowanych na cele inne niż mieszkaniowe), stosownie do art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: "ustawa o VAT") z uwzględnieniem art. 91 ust. 2 tej ustawy. Oznacza to, że w przypadku ulepszeń, których wartość przekraczała 15 000 zł. podatnik zobowiązany był do corocznej korekty podatku naliczonego przez 10 lat. Do dnia wniesienia budynków aportem nie upłynął jeszcze dziesięcioletni okres od ich nabycia i poniesienia nakładów zawiązanych z ich ulepszeniem w związku z czym w stosunku do nich Skarżący nie dokonał jeszcze pełnego odliczenia. Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. dalej: "rozporządzenie Ministra Finansów") dostawy polegające na wniesieniu aportu w postaci innej niż przedsiębiorstwo korzystają z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania. Wniesienie aportem środków trwałych do spółki prawa handlowego, w ramach której będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej, nie może powodować obowiązku dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku, tym bardziej, że podatek odliczany nie był w związku z nabyciem nieruchomości, lecz w związku z nakładami czynionymi na nieruchomość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty