Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2010 r., sygn. I FSK 1993/09
Orzeczenia ETS ustalające wykładnię przepisów prawa wspólnotowego są skuteczne ex tunc, a zatem sądy krajowe są obowiązane stosować te przepisy w znaczeniu ustalonym przez ETS także do stosunków prawnych powstałych przed ogłoszeniem orzeczenia wstępnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 lipca 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 321/09 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz P. K. kwotę 5400 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 stycznia 2009 r. (nr [...]), utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z dnia 31 stycznia 2008 r. (nr [...]) w przedmiocie określenia P. K. (dalej: skarżący) zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
W toku postępowania kontrolnego organ kontroli skarbowej ustalił między innymi, że skarżący niezasadnie obniżył kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących import usług wystawionych przez kontrahenta chińskiego. Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił w uzasadnieniu, że w sprawie nie doszło do naruszenia art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT z 2004 r. w związku z art. 199a § 3 Ordynacji podatkowej. Wskazał, że skarżący dokonał płatności za usługi świadczone przez firmę Y. T. C. mającą siedzibę w C. na wskazane przez usługodawcę rachunki prowadzone dla firm mających siedzibę w H. Organ II instancji przyjął, że w sprawie miał zastosowanie art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT z 2004 r., gdyż zostały spełnione oba warunki w tym przepisie wymienione. Te warunki - jak zaznaczył - to: import usług i przekazanie należności związanych z tymi usługami bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju z listy stanowiącej załącznik nr 5 do ustawy VAT z 2004 r. Jednym z krajów wymienionych w załączniku był H. W związku z powyższym, zdaniem organu II instancji, skarżącemu nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego z tytułu importu usług. Odpowiadając na zarzut dotyczący sprzeczności uregulowania zawartego w art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT 2004 r. z przepisami wspólnotowymi organ II instancji zwrócił uwagę na art. 17(6) VI Dyrektywy z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. U. UE 09-1-23 - dalej powoływana jako VI Dyrektywa) uprawniający do zachowania przez państwa członkowskie wszelkich ograniczeń w odliczeniu podatku naliczonego obowiązujących w dniu wejścia w życie Dyrektywy. Podniósł w związku z tym, że zarówno przepisy VI Dyrektywy, jak i ustawy o VAT zaczęły obowiązywać od 1 maja 2004 r., z kolei do 30 kwietnia 2004 r. obowiązywał, analogiczny do art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, art. 25 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr, 11 poz. 50 ze zm. - dalej powoływana jako ustawa VAT z 1993 r.). W związku z tym organ II instancji argumentował, że powyższe ograniczenie obowiązywało już w dniu wejścia w życie regulacji unijnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty