03.11.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. I FSK 2071/09

Błędne zastosowanie prawa materialnego, czyli tzw. "błąd subsumcji" to wadliwe uznanie, że ustalony w sprawie stan faktyczny odpowiada hipotezie określonej normy prawnej. Ocena zasadności zarzutu naruszenia prawa materialnego może, zatem być dokonana wyłącznie na podstawie konkretnego ustalonego w sprawie stanu faktycznego, nie zaś na podstawie stanu faktycznego, które skarżący uznaje za prawidłowy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Maciej Jaśniewicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 23 września 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 511/09 w sprawie ze skargi J. P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 18 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. P. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 23 września 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 511/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę J.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 18 czerwca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z 3 kwietnia 2009 r. określającą Skarżącemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za luty, maj, lipiec, wrzesień i październik 2007 r.

W trakcie kontroli i postępowania podatkowego organy podatkowe ustaliły, że podatnik w latach 2006 - 2007 zakupił, a następnie sprzedał siedem samochodów używanych. W oparciu o zebrany materiał dowodowy organy uznały, że charakter podejmowanych przez Podatnika czynności świadczył o prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u."). Jednocześnie organy przyjęły, że w sprawie nie będzie miało zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 u.p.t.u., ze względu na zastrzeżenie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy. Organy nie uwzględniły przy tym wyjaśnień Skarżącego, że jest fanem motoryzacji, w życiu miał dużo samochodów, przeważnie wymieniał je po pół roku, żeby nie stracić na wartości, wyzwaniem była ich naprawa, którą traktował, zgodnie z zaleceniem lekarzy jako terapię zajęciową na chorobę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne