14.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 1429/09

Naczelny Sąd Administracyjny nie jest nie tylko zobowiązany, ale wręcz nie jest uprawniony do precyzowania za stronę zarzutów skargi kasacyjnej bądź do poszukiwania za nią naruszeń prawa, jakich mógł dopuścić się wojewódzki sąd administracyjny.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Bogusław Dauter, WSA del. Maciej Kurasz, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 86/09 w sprawie ze skargi G. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 12 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia odsetek od zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w L., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm., dalej Ord.pod.) po rozpatrzeniu odwołania G.W. (skarżącego) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w L. z dnia 12 września 2008 r., odmawiającą umorzenia odsetek od zaległości w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - grudzień 2006 r.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej podniósł, że decyzja wydana w trybie art. 67a § 1 pkt 3 Od. pod. ma charakter uznaniowy, co nie oznacza jej dowolności. Podnosił, że organ podatkowy może, lecz nie musi uwzględnić wniosku podatnika, a ewentualne jego uwzględnienie musi być uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Organ odwoławczy argumentował, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazywał, iż zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r., powstały na skutek przyjętego przez podatnika sposobu rozliczania świadczonych usług transportowych wyłączających te usługi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Rezultatem wystąpienia zaległości podatkowych było powstanie obowiązku uiszczenia od nich odsetek. W ocenie organu podatkowego podatnik nie podjął żadnych czynności, które mogłaby uchronić go przed negatywnymi konsekwencjami błędnego rozumienia i stosowania przepisów prawa (np. nie składał wniosku o udzielnie wiążącej organ pisemnej interpretacji podatkowej), działał na własne ryzyko. Analizując sytuację majątkową wnioskodawcy ustaloną w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że w zaistniałym stanie faktycznym - w ocenie organu odwoławczego - analiza posiadanych i ujawnionych składników majątkowych podatnika wskazywały, że wnioskodawca dysponował wystarczającym majątkiem aby dokonać spłaty powstałych odsetek od zaległości podatkowych za miesiące od stycznia do grudnia 2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty