Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 1414/09
Jeśli wartość linii energetycznej zwiększy się w związku ze zmianą jej przebiegu, to firma, do której ona należy, musi zapłacić podatek dochodowy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), WSA del. Maciej Kurasz, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. D. "L." sp. z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 18/09 w sprawie ze skargi P. D. "L." sp. z o.o. w L. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 30 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. D. S.A. w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 27 lutego 2009 r., I SA/Lu 18/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę P.[...] Sp. z o.o. w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej w W.) z 30 września 2008 r., w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
2. Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez sąd pierwszej instancji stanie faktycznym: 4 lipca 2008 r. wpłynął do organu wniosek spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu wykonania przez inwestora prac na majątku spółki. Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców przyłączonych do jej sieci, w toku której wykorzystuje podziemne oraz napowietrzne kablowe linie elektroenergetyczne, które stanowią jej własność. Sieci te posadowione są także na gruntach, które stanowią własność innych podmiotów. Inwestorzy planujący przeprowadzić na danym terenie inwestycję, gdy istniejący przebieg sieci elektroenergetycznej spółki koliduje z projektowaną inwestycją lub też w inny sposób uniemożliwia wykorzystanie gruntu, zwracają się do spółki o zmianę przebiegu kolidującej linii elektroenergetycznej lub dokonanie zmian dotyczących innego urządzenia elektroenergetycznego. Po decyzji spółki zakres i sposób przeprowadzenia prac na jej majątku, jest potwierdzany dodatkowo w odpowiednich umowach lub porozumieniach zawieranych z inwestorami. Usunięcie kolizji energetycznej leży w gestii inwestora, który dokonuje prac we własnym zakresie i na swój koszt. Spółka nie ponosi żadnych kosztów przedsięwzięcia, nie zwraca również inwestorowi jakichkolwiek wydatków, który przedstawia kosztorys i zakres planowanych prac. Dopiero po ich zatwierdzeniu, inwestor podejmuje prace. Usunięcie kolizji polega na przebudowie kolidującego odcinka sieci elektroenergetycznej przez inwestora, co może się wiązać: z wybudowaniem nowego odcinka sieci elektroenergetycznej, który nie będzie kolidował z planowaną inwestycją oraz na wyłączeniu z eksploatacji odcinka, który przebiegał przez teren inwestycji, z przesunięciem lub zmianą trasy linii elektroenergetycznej tak, aby nie kolidowała z planowaną inwestycją. Po wykonaniu przez inwestora prac sporządzany jest komisyjnie, przy jego udziale i spółki, protokół przekazania wykonanych prac i poprzez jego zaakceptowanie spółka potwierdza prawidłowość dokonanego przesunięcia linii lub innego urządzenia energetycznego. Przesunięta linia energetyczna stanowi element całej sieci eksploatowanej przez spółkę i zastępuje element sieci, który był kolizyjny. Dla celów dokumentacyjnych spółka sporządza na zakończenie przedsięwzięcia odpowiedni dokument tzw. PT, stanowiący dowód wykonania prac zmierzających do przesunięcia elementów sieci lub innych urządzeń. Wskazywana jest w nim zarówno specyfikacja "nowego" fragmentu infrastruktury jak i wartość wykonanych przez inwestora prac. W oparciu o ww. dokument spółka może przyjąć przesunięty fragment linii energetycznej do eksploatacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty