21.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 września 2010 r., sygn. I FSK 1364/09

W przypadku, gdy podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy - faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku. Dysponowanie w tym przypadku przez nabywcę fakturą wystawioną przez zbywcę stanowi jedynie formalny warunek skorzystania z tego uprawnienia, który nie stanowi per se uprawnienia do odliczenia podatku jeżeli nie towarzyszy mu spełnienie warunku w postaci wykonania rzeczywistej czynności rodzącej u wystawcy faktury obowiązek podatkowy z tytułu jej realizacji na rzecz nabywcy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Jarosław Wiśniewski, Protokolant Katarzyna Jaszuk, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. Spółka z o. o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 kwietnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 144/09 w sprawie ze skargi C. Spółka z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. Spółka z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1800 zł (słownie: tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 16 kwietnia 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 144/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę C. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 24 lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z 27 marca 2008 r., określającą Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za styczeń 2005 r. i ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe. W trakcie kontroli przeprowadzonej w Spółce organ stwierdził, że w deklaracji za ww. okres rozliczeniowy zawyżyła ona wartość podatku naliczonego. Zdaniem organu, w sposób nieuprawniony Spółka odliczyła podatek naliczony wynikający z trzech faktur dokumentujących zakup oleju napędowego, wystawionych przez PPHU "I." G. I. Wynik kontroli wskazywał bowiem, że transakcje udokumentowane tymi fakturami w rzeczywistości nie miały miejsca, wobec czego w oparciu m.in. o art. 86 ust. 1 i ust. 2, art. 109 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.") i § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm., dalej "rozporządzenie MF z 27 kwietnia 2004 r.") organ I instancji wydał stosowną decyzję, którą - jak wyżej wskazano - utrzymał w mocy organ odwoławczy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne