05.11.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. I FSK 1913/09

Czynności wykonywane przez biegłego w postępowaniu sądowym, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i nie dotyczy ich wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 3 tej ustawy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Danuta Kuchta, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 kwietnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 108/09 w sprawie ze skargi M. L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacji prawa podatkowego) 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 9 kwietnia 2009 r., sygn. akt III SA/GL 108/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 30 maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacja prawa podatkowego).

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. z 23 listopada 2005 r. stanowiącego interpretację indywidualną w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez biegłego sądowego. Wskazano, że Skarżący zwrócił się do organu pierwszej instancji o wydanie pisemnej interpretacji w ww. zakresie. Wnioskodawca stwierdził, że biegły sądowy, który sporządza opinie na podstawie postanowień organów procesowych (sądów, prokuratury, organów dochodzeniowo-śledczych), lecz nie zawiera z tymi organami prawnie skutecznych umów cywilnoprawnych, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wskazał, że podstawę prawną działalności biegłych sądowych stanowią przepisy prawa materialnego i procesowego, które sytuują go w roli zależnej od organu procesowego, a jednocześnie przesądzają o publicznoprawnym charakterze stosunku prawnego wiążącego obie te strony. Jest to stosunek procesowy, a nie stosunek cywilnoprawny, wobec czego czynności biegłego działającego na zlecenie organów ścigania lub sądów mogą być wyłączone z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u."). Na poparcie tej tezy Wnioskodawca przytoczył szereg przepisów Kodeksu postępowania karnego i Kodeksu postępowania cywilnego, określających prawa i obowiązki biegłego w postępowaniach cywilnych i karnych. W dalszej kolejności Wnioskodawca stwierdził, że istota wątpliwości w tym zakresie wynika z niejednoznacznej interpretacji art. 15 ust. 3 pkt 3 u.p.t.u.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne