03.11.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. I FSK 1836/09

Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Maciej Jaśniewicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Lu 198/09 w sprawie ze skargi I. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 20 lutego 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 2006 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od I. N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 900 zł (słownie: dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 24 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Lu 198/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę I. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 20 lutego 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 2006 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z 27 listopada 2008 r. w zakresie rozliczenia i wymiaru podatku od towarów i usług za ww. okresy rozliczeniowe. W trakcie kontroli skarbowej przeprowadzonej w Zakładzie Produkcyjno-Handlowo-Usługowym "M." prowadzonym przez I. N. w R. stwierdzono bowiem, że podatnik nie był uprawniony do obniżenia kwot podatku VAT należnego o podatek naliczony, związany z dokonanymi w czerwcu, lipcu, wrześniu i październiku 2006 r. zakupami rozcieńczalnika spirytusowego BX, udokumentowanymi stosownymi fakturami VAT. W oparciu o zgromadzone w toku postępowania dowody wykazano bowiem brak związku zakwestionowanych zakupów z wykonanymi w badanym okresie czynnościami opodatkowanymi. W ocenie kontrolujących zakupy te nie podlegały również zakwalifikowaniu do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Podstawą prawną wydanej decyzji był art. 86 ust. 1 i art. 99 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne