15.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2010 r., sygn. II FSK 666/09

W razie sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą obowiązkiem sprzedawcy jest wystawienie faktury.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Radziszewska-Krupa, , Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 1 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Kr 573/08 w sprawie ze skargi Z. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Kr 573/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Z.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 marca 2008 r. w przedmiocie podatku od osób fizycznych za 2003 r.

Z przyjętego do rozpoznania przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że w następstwie przeprowadzonej kontroli decyzją z 26 listopada 2007 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w N. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r.

Podatnik prowadził handel obwoźny artykułami przemysłowymi, głównie odzieżą pochodzącą z importu z Bułgarii oraz zakupioną od krajowych dostawców. Podatnik osobiście prowadził sprzedaż, bezpośrednio z samochodu, nie posiadał stałej placówki handlowej. Sprzedaż miała miejsce na terenie całego kraju w tym na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Sprzedaż towarów handlowych dokonana na paragony nie odzwierciedlała jednak jej rzeczywistego przebiegu. Zapisy na kopiach paragonów fiskalnych potwierdzających sprzedaż towarów wykazują , że w ciągu jednej minuty ewidencjonowano kilka transakcji dotyczących bardzo dużej ilości towaru. W ocenie organu czas trwania transakcji zarejestrowanych na powyższych paragonach był niewystarczający dla wykonania takich czynności jak: uzgodnienie z kontrahentem ceny, ilości czy rodzaju towaru, następnie sprawdzenie, przeliczenie i wydanie towaru, pobranie i przeliczenie gotówki oraz zarejestrowanie sprzedaży w kasie fiskalnej. Zapisy kopii paragonów fiskalnych wskazują, że nabywca w każdym przypadku dysponował wyliczoną gotówką a sprzedawca nie wydawał reszty otrzymanych kwot. Ponadto zrealizowany sposób ewidencjonowania sprzedaży towarów na kasie fiskalnej świadczy o bardzo dużym popycie na ten towar co powinno gwarantować również odpowiedni poziom cen sprzedaży a to nie wynika z zarejestrowanych cen na paragonach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne