30.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 września 2010 r., sygn. I FSK 1596/09

Analiza genezy art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy wskazuje, że uprawnienie przyznane państwu członkowskiemu w akapicie drugim tego przepisu dotyczy wyłącznie utrzymania wyłączeń w zakresie odliczenia odnośnie kategorii wydatków określonych na podstawie rodzaju nabytego towaru lub usługi, lecz nie na podstawie ich przeznaczenia lub sposobu wykorzystania. Oznacza to, że art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy pozwalał Polsce zachować krajowy system włączeń w zakresie prawa do odliczenia, który istniał przed 1.V.2004r., jedynie wobec kategorii wydatków określonych rodzajowo, a nie na podstawie ich przeznaczenia czy wykorzystania (jak to uczyniono w badanym przepisie art. 88 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.).

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Ewa Rojek (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 30 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Po 36/09 w sprawie ze skargi Fabryki A. H. Spółka z o. o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 czerwca 2009r., sygn. akt I SA/Po 36/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi F. A.H. Spółka z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 września 2008 r., nr [....] w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację.

1.2 Sąd administracyjny I instancji podał następujący stan faktyczny. W dniu 26 czerwca 2008r. F.A. "H." spółka z o.o. z siedzibą w K. (dalej: Spółka) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów. Spółka w stanie faktycznym podała, że przedmiotem jej działalności jest produkcja i handel armaturą przemysłową. W ramach działań marketingowych i promocyjnych Spółka zakupuje towary, które następnie przekazuje obecnym bądź potencjalnym kontrahentom w formie upominków w celu nawiązania bądź podtrzymania współpracy handlowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne