22.10.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 października 2010 r., sygn. I FSK 1783/09

Pracodawca, który udziela pożyczki mieszkaniowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie wykonuje usługi i nie staje się z tego tytułu podatnikiem VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 86/09 w sprawie ze skargi R. P. K. Spółka z o.o. w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 86/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. w Z. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 6 października 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację.

W uzasadnieniu podał stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że w dniu 7 lipca 2008 r. skarżąca Spółka wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - działającego w imieniu Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oprocentowanych pożyczek z ZFŚS. We wniosku wskazała, że zobowiązana jest na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Środki finansowe przekazywane są na wyodrębnione konto funduszu w terminach określonych przepisami prawa. W ramach funduszu socjalnego udziela pracownikom zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe, których oprocentowanie zgodnie z obowiązującym w Spółce regulaminem - wynosi 1 % w stosunku rocznym. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, strona sformułowała pytania: czy udzielanie pracownikom wnioskodawcy oprocentowanych pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlega na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.) opodatkowaniu podatkiem VAT, czy udzielone przez wnioskodawcę pożyczki z ZFŚS powinny być potwierdzone fakturą wewnętrzną oraz, czy ewentualny obrót z tytułu naliczonych odsetek od pożyczek należy ująć do wyliczenia udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem, o której mowa wart. 90 ustawy o podatku od towarów i usług ? Zdaniem strony, działania podejmowane w ramach ZFŚS polegające m. in. na udzielaniu pożyczek mieszkaniowych nie mają na celu osiągnięcia zysku i nie są rodzajem działalności gospodarczej. Spółka realizuje działalność socjalną, do której obligują odrębne przepisy, tj. ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Wnioskodawca, występując w roli administratora środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym ZFŚS, nie nabywa prawa własności do kwot zwróconych pożyczek, ani kwoty odsetek, te zwiększają bowiem środki funduszu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne