14.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 września 2010 r., sygn. I FSK 1448/09

Przyjęta w art. 191 Ordynacji podatkowej zasada swobodnej oceny dowodów zakłada, iż organ podatkowy nie jest krępowany przy ocenie dowodów kryteriami formalnymi, ma swobodnie oceniać wiarygodność i moc dowodową poszczególnych dowodów, na których oparł swoją decyzję. Aby w ramach owej swobody nie zostały przekroczone granice dowolności, organ podatkowy przy ocenie zebranych w sprawie dowodów winien m.in. kierować się przy ich ocenie prawidłami logiki, zgodnością oceny z prawami nauki i doświadczenia życiowego, traktowania zebranych dowodów jako zjawisk obiektywnych, oceniania dowodów wyłącznie z punktu widzenia ich znaczenia i wartości dla toczącej się sprawy, wszechstronności oceny.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Jarosław Wiśniewski, Protokolant Monika Kłusek, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Sp. z o. o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 122/09 w sprawie ze skargi E. Sp. z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 20 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. Sp. z o. o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 122/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. z/s w S. (dalej jako spółka lub Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S., z dnia 20 sierpnia 2007 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2005 r., oddalił skargę.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez pracowników [...] Urzędu Skarbowego w S. ustalono, oprócz innych nieprawidłowości nie kwestionowanych przez Spółkę w dalszym postępowaniu, że w rejestrze zakupów za listopad 2005 r. Spółka ujęła i rozliczyła w deklaracji podatkowej VAT-7 za ten miesiąc, podatek naliczony wynikający z faktury VAT nr [...] z dnia 30 listopada 2005 r., wystawionej została przez "S." Spółkę z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako S.). Ustalono, że przedmiotową fakturę VAT S. wysłała Skarżącej listem poleconym (nr przesyłki [...]) w dniu 1 grudnia 2005 r. W związku z tym, mając na względzie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako ustaw o VAT z 2004 r.) organ stwierdził, że Spółka nie miała prawa do obniżenia podatku należnego za ten miesiąc o podatek naliczony. Jednocześnie uznano prawo Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z w/w faktury za grudzień 2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne