Wyrok NSA z dnia 15 września 2010 r., sygn. I FSK 1457/09
Sprzedaż dokumentacji budowlanej podlega VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Ol 36/09 w sprawie ze skargi M. S. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 13 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 2400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Ol 36/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę M. S. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 13 listopada 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że w okresie objętym postępowaniem strona prowadziła działalność gospodarczą pod firmą M. z siedzibą w M. w zakresie handlu strojami komunijnymi i liturgicznymi bezpośrednio za pomocą kasy fiskalnej bądź w formie sprzedaży wysyłkowej. Według wyjaśnień złożonych przez stronę przed organem pierwszej instancji, obroty uzyskiwane ze sprzedaży ewidencjonowała ona na podstawie raportów z kasy fiskalnej oraz wyciągu z rachunku bankowego prowadzonego przez BPH S.A. Oddział w M., zgłoszonego w Urzędzie Skarbowym w K. jako rachunek bankowy wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.
W wyniku analizy dokumentów nadawczych uzyskanych z poczty, organ ustalił, że łączna wartość należności w okresie styczeń - czerwiec 2005 r., znacznie przewyższała wykazane w tym okresie przez podatnika w ewidencji sprzedaży wpływy z transakcji handlowych. Stwierdzono również, że strona, oprócz wskazanego konta bankowego w BPH, posiadała inne konta bankowe w MultiBanku i w PKO S.A. I Oddział w Warszawie. Na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalono, że wpłaty dokonywane na wymienione konta pochodziły od nabywców towarów handlowych sprzedawanych w ramach działalności gospodarczej podatnika. Organ stwierdził, że również przesyłki pocztowe za pobraniem na łączną kwotę 19.069 zł, za które nie stwierdzono wpłat na ujawnionych kontach bankowych, były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty