Wyrok NSA z dnia 2 września 2010 r., sygn. II FSK 636/09
Błędne nazwanie naruszenia przepisów postępowania naruszeniem prawa materialnego nie stoi na przeszkodzie uznaniu, że przez wskazanie konkretnego przepisu proceduralnego zostały określone granice skargi kasacyjnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędziowie: NSA Włodzimierz Kubiak, WSA del. Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 2 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 15 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Ke 431/08 w sprawie ze skargi J. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 15 stycznia 2009 r. o sygn. akt I SA/Ke 431/08, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm. (dalej: p.p.s.a.) oddalił skargę J. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.
Sąd przedstawił następujący stan sprawy.
Dyrektor Izby Skarbowej w K. postanowieniem z dnia 3 września 2008 r. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S.-K. z dnia 6 czerwca 2008 r. znak: [...] w sprawie oddalenia zarzutów J. B. na prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego [...] wystawionego w dniu 7 grudnia 2005 r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. U. postępowanie egzekucyjne, z uwagi na uchybienie terminu do ich wniesienia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ przedstawił, że przedmiotowy tytuł wykonawczy wraz z zawiadomieniem o zajęciu prawa majątkowego zostały doręczone zobowiązanemu w trybie art. 44 § 4 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (zwanej daje Kpa). Jak bowiem wynika z akt postępowania z powodu niemożności doręczenia zobowiązanemu przesyłki w dniu 12 grudnia 2005 r. przesyłkę tą awizowano i pozostawiono do jego dyspozycji w Urzędzie Pocztowym W. [...]. W dniu 28 grudnia 2005 r. zwrócono w/w przesyłkę, niepodjętą przez zobowiązanego pomimo dwukrotnego awizowania, do Urzędu Skarbowego W. U. Organ podniósł, że skoro przesłanki określone w art. 44 § 4 Kpa zostały spełnione, przesyłkę należy uznać za doręczoną w dniu 27 grudnia 2005 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty