06.08.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2010 r., sygn. II FSK 1611/09

Przyczyną powstania zaległości w podatku od towarów i usług było świadome zaniechanie wpłat uzyskanych od kontrahentów na poczet tego podatku. To powoduje, że powstanie zaległości nie było spowodowane zdarzeniami niezależnymi od woli skarżącego, co wyklucza stwierdzenie istnienia ważnego interesu podatnika, a tym bardziej interesu publicznego. Należy podkreślić, że ważnego interesu podatnika nie można utożsamiać z jego subiektywnym przekonaniem o potrzebie umorzenia zaległości podatkowej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Mendecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA del. Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 436/08 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 18 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za okres od grudnia 2001 r. do grudnia 2003 r. wraz z odsetkami 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3) przyznaje adw. M. K. od Skarbu Państwa - z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie - kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

M. P. pismem z 14. 01. 2008 r. wystąpił o umorzenie zaległości podatkowych wraz z należnymi odsetkami. W uzasadnieniu wniosku wskazał, iż obecnie uzyskuje dochód z renty, żona jest osobą bezrobotną, a dostępne środki nie pozwalają normalnie funkcjonować. Dalej wskazał, że 12. 11. 2002 r. wytoczył proces odszkodowawczy przeciwko T. W., gdyż otrzymana wcześniej kwota odszkodowania z tytułu strat spowodowanych pożarami budynków w sierpniu 2000 r. oraz lutym 2002 r., w których prowadził działalność gospodarczą, była jego zdaniem nieadekwatna do rozmiaru poniesionych szkód. Podkreślono, że aktualnie nie dysponuje żadnym majątkiem, a stan zdrowia nie rokuje poprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty