06.08.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2010 r., sygn. II FSK 451/09

Art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej stanowi jedynie, że organ podatkowy może na wniosek podatnika umorzyć w całości lub części zaległości podatkowe. Wykładnia celowościowa tego przepisu musi prowadzić do konkluzji, że jako dysponent należności organ może także w części przyznać podatnikowi ulgę, o którą ten wnioskował.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Mendecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA del. Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Go 777/08 w sprawie ze skargi E. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 25 sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2002 r., za listopad i grudzień 2003 r. oraz luty i marzec 2004 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

E. D. złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. wniosek o umorzenie zobowiązań publicznoprawnych z tytułu niezapłaconego podatku dochodowego oraz podatku VAT za niektóre miesiące lat 2002 - 2004. We wniosku wskazała, że w latach 2002-2004 prowadziła działalność gospodarczą, która nie przyniosła spodziewanego dochodu. Oczekiwanego zysku nie przynosiła również inwestycja w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wykupione udziały utraciła, gdyż w kolejnych latach działalności Spółka poniosła stratę. W wymienionej Spółce była też zatrudniona, więc zaprzestanie przez nią działalności wiązało się z utratą pracy i dalszym pogorszeniem jej i tak trudnej sytuacji finansowej. Strona wskazała, że do 2000 roku była na rencie inwalidzkiej, w 1999 r. podjęła studia zaoczne. Prowadzenie działalności gospodarczej wydawało jej się jedynym rozwiązaniem. W dalszej części wniosku wskazała, że ma problemy ze zdrowiem, dotyczą one narządu wzroku, z tego tytułu ma orzeczony stopień niepełnosprawności, jest po usunięciu guzów tarczycy, ma problemy z układem hormonalnym i układem krążenia. Obecnie pracuje w zakładzie pracy chronionej jako księgowa, jednak problemy zdrowotne (ograniczenie pracy przy komputerze do 4 godzin) nie pozwalają na uzyskanie wyższego wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty