01.06.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. II FSK 694/09

Uchwały abstrakcyjne podejmowane są w celu wyjaśnienia przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Ich przedmiotem są więc wątpliwości prawne, które nie mają bezpośredniego związku z postępowaniem toczącym się w indywidualnej sprawie sądowoadministracyjnej

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień (sprawozdawca), Sędziowie NSA Włodzimierz Kubiak, Jerzy Rypina, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lutego 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1800/08 w sprawie ze skargi R. P. spółki z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od R. P. spółki z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1800/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi R. P. sp. z o.o. z siedzibą w W., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 lutego 2008 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku, Spółka wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożyła w dniu 23 listopada 2007 r. (wpływ do organu - 26 listopada 2007 r.) Skarżąca opisała w nim warunki sprzedaży w Polsce nie objętego refundacją leku producenta zagranicznego. Ponieważ jedyną możliwą do zastosowania formą obniżenia ceny tego leku było bezpośrednie przekazanie rabatu aptece dokonującej sprzedaży, Skarżąca stworzyła program rabatowy polegający na udzieleniu aptece rabatu kwotowego, dotyczącego każdej, nabytej przez aptekę jednostki leku w danym okresie (miesiącu). Spółka dokonywała wypłat na podstawie not rabatowych, tj. dokumentów sporządzonych na podstawie wykazów ilości zakupionych przez aptekę leków w danym okresie. Zdaniem Skarżącej wartość netto wystawionych przez nią not rabatowych, dokumentujących kwoty przekazane aptekom, powinna obniżać jej przychody stanowiące element kalkulacyjny podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne