Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2010 r., sygn. II FSK 557/09
Spółdzielczy zasób mieszkaniowy to pewna zgromadzona ilość lokali mieszkalnych, budynków, budowli i urządzeń służących gospodarce tym zasobem. Dlatego też przyjęcie, że do takiego zasobu wchodziłyby inne jeszcze lokale jak np. lokale użytkowe, o których jest mowa w art. 1 ust. 1 in fine, art. 1 ust. 2 pkt 2 u.s.m. (lokale o innym przeznaczeniu, czy garaże wielostanowiskowe) byłoby sprzeczne z celem i istotą art. 16c pkt 2 u.p.d.o.p.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Jan Rudowski, WSA del. Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. Spółdzielni M. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 października 2008 r. sygn. akt I SA/Gl 158/08 w sprawie ze skargi S. Spółdzielni M. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 31 grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. Spółdzielni M. w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 6 października 2008 r., I SA/Gl 158/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę S. Spółdzielni M. w B. (zwana dalej: spółdzielnią) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 31 grudnia 2007 r., odmawiającą zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w B. z dnia 27 września 2007 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikało, że w dniu 28 czerwca 2007 r. spółdzielnia złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zawierający pytanie, jakie składniki majątku należy kwalifikować do "budynków, lokali, budowli i urządzeń zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych", o których mowa w art. 16c pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku, nr 54, poz. 654 z ze zm.) zwanej dalej: u.p.d.o.p. Spółdzielnia stwierdziła, że funkcjonuje w oparciu o ustawę z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 219, poz. 1116 ze zm.) zwaną dalej: u.s.m. Podniosła, że zgodnie z art. 6 ust. 3 u.s.m. tworzy fundusz na remonty "zasobów mieszkaniowych", poprzez odpis w ciężar kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p., koszty odpisu na ten fundusz stanowią koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie na podstawie art. 6 ust. 2 u.s.m. spółdzielnia wartość tych obiektów, jako środków trwałych sfinansowanych bezpośrednio z funduszu zasobowego lub wkładów mieszkaniowych i budowlanych, umarza w ciężar tych funduszy. Ze względu na fakt, że obowiązujące przepisy nie zawierają ustawowej definicji zasobów mieszkaniowych spółdzielnia przyjęła pojęcie spółdzielczych zasobów mieszkaniowych w brzmieniu wynikającym z Uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 roku w sprawie amortyzacji środków trwałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty