26.05.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2010 r., sygn. II FSK 157/09

Art. 141 § 4 p.p.s.a. może stanowić samodzielną podstawę kasacyjną (art. 174 pkt 2 p.p.s.a.), jeżeli uzasadnienie orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego nie zawiera stanowiska co do stanu faktycznego przyjętego za podstawę zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Bogusław Woźniak, Sędzia del. WSA, Protokolant Aleksandra Sylwestrzak, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 17 października 2008 r. sygn. akt I SA/Lu 358/08 w sprawie ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) przyznaje od Skarbu Państwa - z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na rzecz adwokata D. K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w sprawie o sygn. akt I SA/Lu 358/08 oddalił skargę J. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej L. z 18 kwietnia 2008 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podano art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r., Nr 153, poz. 1270 ze zm.; powoływanej dalej jako: p.p.s.a.). W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. określającej skarżącej podatek od spadków i darowizn, Dyrektor Izby Skarbowej w L., podniósł, iż Sąd Rejonowy w L. I Wydział Cywilny postanowieniem z dnia 9 lipca 2007 r., sygn. akt I Ns 215/06, w sprawie o dział spadku po W. C. i zniesienie współwłasności postanowił dokonać działu spadku po W. C. i zniesienia współwłasności, którego przedmiotem jest odrębna własność lokalu mieszkalnego, położonego w L. przy ul. P. wraz z prawem współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności we wspólnych częściach budynku wielomieszkaniowego w ten sposób, że prawo do lokalu wraz z prawami związanymi przyznał U. G., bez obowiązku spłat i ustanowił na rzecz J. C. służebność osobistą polegającą na prawie do dożywotniego zamieszkiwania w tym lokalu i współkorzystaniu ze wszystkich jego pomieszczeń. Postanowienie to uprawomocniło się z dniem 30 lipca 2007 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne